سفیر بهار

۱۰ مطلب در فروردين ۱۳۹۲ ثبت شده است

در راستای فعالیت های پویش مردمی دعوت از جناب آقای دکتر الهام به منظور حضور در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اولین شماره از جزوه چرا الهام؟ توسط مجموعه ی پویش مردمی دعوت از دکتر الهام در پیش روی شما قرار دارد.

دانلود جزوه
حجم: 290 کیلوبایت


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ فروردين ۹۲ ، ۰۳:۵۵

فروردین 79 بود که یک کنفرانس با موضوع "ایران پس از انتخابات" در برلین پایتخت کشور آلمان برگزار شد، با این هدف که با برگزاری این کنفرانس نشان دهند که مردم ایران، پس از انتخابات 76 با توجه به روی کار آمدن دوره اصلاحات از حکومت اسلامی و مذهبی بیزار شده و تصمیم به تغییر حکومت به سوی سکولاریسم را دارند. با پخش شدن بخشی از این کنفرانس از سیمای جمهوری اسلامی ایران  همراه با به تصویر کشیدن تصاویر غیر عرف، رقصیدن یک زن و لخت شدن یک مرد، خشم مردم را برانگیخت و راهپیمایی های عظیم مردمی و موضع گیری های شدید مراجع ومسئولین کشور،  به تنفراز آلمان و شرکت کنندگان ایرانی در این کنفرانس رابه دنبال داشت.

جریان سکولار با در اختیار گرفتن کرسی های مجلس ششم در انتخابات 29 بهمن 78 ،امید وار به هدف خود و ادامه مسیر، تصمیم گرفتند با  ایرانی های خارج نشین دور یک میز بنشینند . در این کنفرانس افرادی با عنوان«سفیر اصلاحات» شرکت کردند که عبارت بودند از: عزت الله سحابی، حسن یوسفی اشکوری، حمیدرضا جلایی پور، کاظم کردوانی، علی افشاری، علیرضا علوی تبار، شهلا لاهیجی، جمیله کدیور، مهرانگیز کار، شهلا شرکت، چنگیز پهلوان، محمود دولت آبادی و اکبر گنجی.

خاتمی پس از انعکاس محتوای کنفرانس در روزنامه ها  سکوت اختیار کرد، اما چهار روز پس از پخش بخش هایی از فیلم کنفرانس از شبکه اول سیما، وقتی در جمع کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سخن می گفت (در تاریخ سوم اردیبهشت 79)، کنفرانس برلین را محکوم نکرد، بلکه محتوای آن را «قابل تامل»، «خوب» و «معقول» خواند.

مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای درباره اهداف پنهان کنفرانس برلین می‌فرمایند: «برگزار کنندگان و جناح‌های مخالف نظام در خارج، درصدد بودند کنفرانس را به جلسه محاکمه انقلاب و نظام اسلامی تبدیل کنند و با تبلیغ ناکارآمدی نظام اسلامی از زبان دعوت شدگان داخلی، از زبان ضدانقلاب هم این اینگونه تبلیغ کنند که اصلاحات اساسی تنها با حذف اسلام،ولایت فقیه، شورای نگهبان و حدود اسلامی یا کلاً نوشتن قانون اساسی جدید امکان پذیر است که خداوند این نقشه را بر هم زد. »

گروه‌ها و احزاب اصلاح طلب، به ویژه «حزب منحله مشارکت» علیرغم توصیه‌های مکرر مقام معظم رهبری به آنها مبنی بر اتخاذ مواضع محکم در برابر کسانی که در داخل و خارج زیر پوشش اصلاحات، انقلاب، راه امام، ولایت فقیه و قانون اساسی را مورد تعرض قرار میدهند، نهتنها هیچ موضعی نگرفتند بلکه در دفاع از متهمان کنفرانس ننگین برلین خصوصا اعضای ارشد حزب مشارکت (مانند علویتبار و جلاییپور) رسانه ملی را - بهدلیل پخش صحنه‌هایی از کنفرانس - و قوه قضائیه را - بهخاطر دستگیری و محاکمه عوامل شرکت کننده در کنفرانس به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و نفی مقدسات و ارزش‌های دینی - مورد هجمه شدید و حملات گسترده قرار دادند. بر اثر همین سوء رفتارها و ساختار شکنی‌ها بود که اصلاح طلبان رفته رفته سنگرهای فتحکرده را از دست داده و پس از حدود 10 سال مجدداً و طی یک فرآیند برنامه ریزی شده سعی کردند تا با بهرهگیری از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 به حلقه‌های قدرت بازگردند.

اینک پس از گذشت بیش از یک دهه از آن زمان، با نگاهی به سرنوشت اصلاح طلبان پس از حوادث فتنه 88 می‌توان به معنای عمیق هشدار ایشان پی برد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ فروردين ۹۲ ، ۲۲:۱۴

درخواست معرفی کاندیدای مورد توافق همه جریانات عدالتخواهی


775 نفر از فعالان گفتمانی جریان سوم تیر در نامه ای از آیت الله مصباح یزدی درخواست کردند که گزینه ای اصلح و مورد اجماع همه عدالت خواهان، نیروهای اصیل انقلابی و دلبستگان به ولایت و رهبری‌ معرفی نماید.

آنان در این نامه همچنین خواستار آن شدند که این گزینه علاوه بر بهره مندی از ظرفیت های گفتمانی عدالتخواهانه، توان کسب ظرفیت های مردمی دولت کنونی را دارا باشد و فصل مشترک همه جریانات عدالتخواه تلقی گردد.

متن کامل این نامه به همراه اسامی امضاء کنندگان آن به شرح زیر است:باسمه تعالی

محضر حضرت علامه آیت‌الله مصباح‌یزدی(حفظه‌الله)

ضمن عرض سلام و آرزوی طول عمر باعزت

همانگونه که مستحضرید انتخابات ریاست‌ جمهوری پیش‌رو با توجه به وضعیت خطیر انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر اهمیت زیادی دارد.

اگرچه گروه‌ها و دستجات سیاسی، خود را برای تاثیرگذاری بر این رخداد بزرگ آماده می‌کنند اما رقابت کلی در این انتخابات ذیل دو گفتمان پیشرفت و ارتجاع تعریف می‌شود.

گفتمان ارتجاع را کسانی راهبری می‌کنند که این روزها صراحتا از اشتباه بودن مسیر عزتمندی که انقلاب اسلامی در این سال‌ها طی نموده سخن می‌رانند و تنها راه برون رفت از مشکلات پیش رو را اعتراف ملت به خطا بودن این راه و بازگشت به روش‌های بیش از 8 سال گذشته می‌دانند.

در مقابل گفتمان پیشرفت را نیز امام خامنه‌ای- مدظله- راهبری می‌کنند و با توجه به دستاوردهای بزرگ ملت ایران پس از نهضت 3 تیر 84 خواستار رفع نواقص، تکمیل و ادامه حرکت رو به جلوی ملت در این مسیر بوده و حتی ایستایی در این حرکت را پرتاب شدن به عقب می‌دانند.

چنانچه رهبر حکیم انقلاب در روز اول فروردین 92 فرمودند:«این را همه بدانند که آنچه ما برای رئیس ‌جمهور آینده نیاز داریم، عبارت است از امتیازاتی که امروز وجود دارد، منهای ضعف هائی که وجود دارد. این را همه توجه کنند؛...باید رو به پیشرفت باشیم، رو به تعالی و تکامل باشیم، تدریجاً بهترین های خودمان را بفرستیم»

ما «فرزندان انقلابی» امام خامنه‌ای- مدظله- و ارادتمندان و شاگردان جنابعالی، از مقتدای خویش آموخته‌ایم که با توجه به اصول، خودمان اهل فکر و تحلیل مسائل باشیم و هرگز فریب جریان خبرساز را نخوریم.

همان جریانی که با انتساب اخبار مختلف به رهبر معظم انقلاب اسلامی، مدعی دست‌یابی به «سامانه ای برای کشف نظر رهبری» هستند و البته سخنان قاطع اخیر ایشان در مشهد، بار دیگر نشان داد که معظم له نیز از چنین انتساب های بی مورد به شدت گلایه مند اند .

در این مسیر، انگشت اشاره مقام معظم رهبری برای کسب راهنمایی و ارشاد، همواره به‌سوی بزرگانی چون شما بوده و هست. تشکیل یک جبهه گفتمانی در آستانه انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی با بهره گیری از رهنمودهای جنابعالی حرکتی هوشمندانه بود که بساط ائتلاف جریان یاد شده و «ساکتین فتنه» را در هم شکست و بارقه امید را در بدنه جریان اصیل حامی انقلاب پدید آورد.

امضاکنندگان این نامه، جمعی از فعالان دانشجویی - دانشگاهی، حوزوی، رسانه‌ای ، سیاسی و فرهنگی بدنه اجتماعی جبهه گفتمانی سوم تیر در سراسر کشور هستند که دغدغه‌شان ادامه یافتن گفتمان پیشرفت انقلاب اسلامی برای گسترش و تحقق عدالت است.

آنها امید دارند که دولت آینده با موفقیت از «پیچ تاریخی» امروز جهان گذشته و دولتی در تراز بیداری اسلامی و تمدن ساز باشد تا موجبات بسط‌ ید ولی‌فقیه را بیش از پیش در عرصه های جهانی فراهم آورد.

بدیهی است که طرح برخی نکات در این نامه و نیز انتشار آن، بدین دلیل است که جریان سوم تیر هم اکنون در مرحله گزینش کاندیدای اصلح از میان کاندیداها قرار دارد.

از این روست که معتقدیم در نظر گرفتن این نکات شاید زمینه گزینش اصلح و تبعیت همگان از تصمیمی درست در این جریان را هموارتر نماید.

*** بیم های ما!

اما آنچه ما ارادتمندان به شما را دل نگران می‌کند، بیم حرکت برخی از دوستان مان در این جبهه در مسیری است که جریان مذکور آن را طراحی و مهندسی کرده است.

ما از شما آموخته‌ایم که در برابر امام خامنه‌ای «لا یسبقونه بالقول و هم بامره یعملون» باشیم. چنان که هم ایشان از ما می‌خواهند در برخورد با موضوعات، آنها را اصلی و فرعی کنیم.

همچنین ایشان بارها موضوع فتنه 88 را یک مسئله اصلی خوانده و خواستار معیار دانستن عملکرد افراد در آن شده‌اند. رهبر فرزانه انقلاب- مدظله- راه اصلاح بعضی ضعف های نظری و عملی برخی دولتمردان را «نُصح» غیرعلنی و «تبیین» عمومی خوانده‌اند.

*** نیروهای تکلیف مدار، بازوی اجرایی تدابیر رهبری

آنچه ما فراگرفتیم آن است که تدبیر ایشان برای رفع حاشیه سازی های فکری و رفتاری و نیز عدم تحقق نظر آنان که خواهان «ارتجاع» انقلاب اند، کمک به استراتژی فرود آرام دولت و البته روشنگری و تبیین است.

در میان نیروهایی که در دولت حضور دارند، نیز هستند کسانی که براساس همین تدبیر،‌ تکلیف مدارانه و فارغ از حواشی آن و حتی ترس از متهم شدن به انحراف، برای رفع و دفع شبهه چندگانگی در حاکمیت درحال تلاش شبانه روزی هستند و بخشی از تقدیر رهبری فرزانه انقلاب از دولت نیز ناظر به این تلاش هاست.

**جا به جایی خطوط قرمز دوستان

ما نگرانیم که متاسفانه برخی دوستان مان امروز، شاید در اثر باور کردن برخی اخبار «درگوشی» جریان خبرساز، خطوط قرمزشان جابه جا شده است و علاوه بر آنکه برخلاف راهبرد رهبر معظم انقلاب، برخی حاشیه سازی های فکری و رفتاری را هم‌وزن فتنه می‌خوانند، واژه جعلی «ساکت انحراف» -که روزگاری خود از سوی جریان یادشده بدان متهم می‌شدند- را در کنار واژه اصیل و معنادار «ساکت فتنه» قرار داده‌اند.

از عجایب روزگار این است که برخی دوستان ما ، علی‌رغم افتادن در این دام و فاصله گرفتن از امتیازات دولت و موضع‌گیری روزانه علیه آن، هنوز هم از سوی جریان خبرساز مذکور، ساکت انحراف خوانده شده و به ارتباط با انحراف متهم می‌شوند. نتیجه ادامه این دور باطل آن است که نیروهای انقلابی ای که در دولت به مجاهدت مخلصانه مشغول هستند به انحراف متهم شده و از دایره نیروهای ارزشی و جریان انقلابی، رانده می‌شوند.

گرچه گرایش به برخی حواشی موجود در دولت غیر قابل پذیرش است اما دوستان گفتمانی و عدالت خواه ما در بدنه دولت که از دلبستگان عمیق به رهبری و ارادتمندان به شما بوده و حتی نقش تاثیر گذاری نیز در تشکیل و تاسیس جبهه گفتمانی اصیل ایفا کردند کجا و اتهام زشت تشکیک در اطاعت از اوامر ولایت مطلقه فقیه و انحرافی گری کجا؟

**لزوم معرفی گزینه گفتمانی و عدالت خواه

امروز ترس از متهم شدن به انحراف برای برخی دوستان ما تبدیل به کابوسی شده که عملا موجبات حذف گزینه‌های اصلحی که در بدنه دولت حضور دارند را مهیا ساخته و آنها را به سوی گزینه‌های ضعیف‌تر سوق داده است. این مایه خرسندی است که دبیر کل محترم و متخلق جبهه پایداری اعلام میدارد که برای ما رسیدن به اصلح مهم است نه دولتی بودن یا نبودن گزینه، اما این نگرش در برخی دیگر از دوستان ما به صراحت نفی و تخریب می شود.

درحالی که طبق رهنمودهای امام راحل- ره- و رهبری فرزانه انقلاب اسلامی و نیز آموخته های ما از جنابعالی، وظیفه ما شناخت اصلح و فعالیت در جهت مقبول نمودن بیش از پیش او در جامعه است و دوستان مان خود اذعان دارند، در بین نیروهایی که ایثارگرانه و تکلیف مدارانه در روزهای پایانی دولت به آن پیوسته و آبروی خویش را کف دست گذاشته اند، گزینه های گفتمانی، کیفی و اصلح، حضور دارند که غفلت از بررسی نام و سوابق آنان در مجموعه جبهه سوم تیر موجب از دست رفتن فرصت‌ها و سوختن ظرفیت‌ها خواهد بود. به ویژه آنکه افراد یاد شده نیز در این مقطع برای خود غیر از کمک به اجرایی شدن تدابیر رهبری، ماموریتی قائل نبوده و از پذیرش کاندیداتوری استنکاف می ورزند. البته ما از شما آموختیم که در این مسیر «به صحنه آوردن» اصلح علیرغم تمایل او، خود وظیفه ای مضاعف برای ما به شمار می آید. از این رو بی‌توجهی بعضی از دوستان به گزینه اصلح و نیز استنکاف او از ورود به این عرصه را، حجتی برای سکوت خودمان نمی‌دانیم.

این در حالی است که با ادامه روند کنونی نه تنها ساکتان فتنه، خود به عرصه داوطلبی وارد شده‌اند بلکه برای فتنه‌گران و عناصر فعال فتنه 88 نیز کارت دعوت برای حضور در انتخابات می‌فرستند!

امروز فتنه گران با صراحت از به زمین زدن دولت حتی یک روز مانده به پایان کار آن سخن می گویند تا ثابت کنند حمایت های رهبری – مدظله- و ملت ایران از این گفتمان اشتباه بوده است. در این میان پرواضح است که مسابقه متهم کردن نیروهای خوب و ارزشی باقی مانده در دولت و‌ غفلت از ظرفیت نیروهای عدالت خواه در بدنه آن، کمک به بازی طراحی شده فتنه گران بوده و نتیجه‌ای جز واگذاری صحنه به جریان ارتجاع دربر نخواهد داشت.

معتقدیم همانگونه که کلام رهبری در نقد و نفی جریان های «ارتجاع»، «خبرسازان موسوم به سامانه کشف نظر» و «توقف در دولت» صریح بود، این صراحت شامل جریان «نفی و طرد «کل» دولت» که متاسفانه برخی دوستان مان آن را نمایندگی میکنند نیز می شود. چنانچه براساس رهنمودهای رهبری، نیاز کشور وانقلاب‌، حفظ امتیازات و طرد نقاط ضعف کنونی است.

**استاد بزرگوار!

ما ارادتمندان به شما این درد را به کجا ببریم که حتی سخن گفتن در باب این دغدغه ها، برایمان هزینه دارد. الان که دردمندانه و از سر تکلیف این موضوع را با شما درمیان می گذاریم، گرچه مطمئنیم که ظرفیت عظیم جریان گفتمانی ارزشی و انقلابی با هدایت های جنابعالی قابلیت پذیرش و هضم نظرات مان را دارد و سپس «قول احسن» را پی خواهد گرفت اما بیم آن داریم که از سوی دوستانمان به انحراف و انشقاق متهم شویم؛ در حالی که ارادت کنونی ما به جنابعالی، امری مسبوق به سابقه است.ما درس تکلیف مداری را از شما هنگامی که در کوران تخریب ها و تهمت های جماعت مدعی اصلاح طلبی به میدان دفاع از نظام و ولایت فقیه آمده بودید، فراگرفته ایم. ما از مکتب انقلابی امام راحل(ره) آموختیم که فارغ از نتیجه، مامور به انجام تکلیف باشیم و در انجام آن همچون جنابعالی از «لومه لائم» نهراسیم.

**لزوم هم افزایی همه نیروهای اصیل

نگاه تکلیف مدارانه به ما می گوید که در برهه کنونی بجای آنکه به برخی نگاه‌های تنگ‌نظرانه و غیرمنصفانه از قبیل آنچه ذکر شد مبتلا شویم، باید به هم افزایی و اتحاد و استفاده از تمام ظرفیت خویش مبادرت ورزیده و گزینه ای مورد اجماع همه عدالت خواهان، نیروهای اصیل انقلابی و دلبستگان به ولایت و رهبری‌ معرفی نماییم. این گزینه اصلح بایستی از سویی از ظرفیت های گفتمانی عدالتخواهانه بهره مند بوده و از سویی دیگر توان کسب ظرفیت های مردمی دولت کنونی را دارا باشد و فصل مشترک همه جریانات عدالتخواه تلقی گردد. والا با ادامه این مسیر بیم آن می‌رود که فضای انتخابات تبدیل به مسابقه‌ای برای «توقف در دولت کنونی» یا «ارتجاع» و عقب راندن ملت گردد که در اینصورت امتیازات مورد تائید این دولت نیز از بین رفته و دغدغه رهبری حکیم انقلاب محقق نخواهد شد.
در پایان با آرزوی طول عمر با عزت برای شما فقیه «بصیر»، «باصفا» و «عالم»، از خداوند متعال، تقاضای رهنمودهای روشنگرانه و مشفقانه تان را داریم.
والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

جمعی از «فرزندان انقلابی» امام خامنه ای و ارادتمند به شما ؛ فعالان بدنه اجتماعی جبهه گفتمانی سوم تیر در سراسر کشور

فهرست اسامی را در ادامه مطلب ببینید.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ فروردين ۹۲ ، ۱۸:۳۴

امضا جهت کاندیداتوری جناب آقای دکتر الهام به منظور شرکت در انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم

در سایت www.elham92.ir

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ فروردين ۹۲ ، ۰۳:۳۴

جناب آقای دکتر غلامحسین الهام
سلام علیکم؛
این روزها ملت انقلابی و بصیر ایران اسلامی در آستانه مرحله ای مهم و تاریخ سازی قرار گرفته است، که رهبر انقلاب از آن با عنوان پیچ بزرگ تاریخی یادکرده اند.
انتخابات همواره در نظام ما از اهمیت زیادی برخوردار بوده‌ است، اما انتخابات ریاست جمهوری یازدهم از جهات گوناگون اهمیت مضاعفی نسبت به دوره های قبل برخوردار است.
یکی از دلایل این اهمیت تلاش بی سابقه قدرت‌های خارجی و احزاب سیاسی برای روی کار آوردن مهره ای غیر انقلابی است ؛ ملت ایران با وجود تمامی نقدهایی که بی بغض و دلسوزانه به دولت وارد است، شاهد حرکتی رو به جلو بود ملت ایران اثبات کرد که «ما می‌توانیم» تنها یک شعار نیست. ایرانیان مردی از جنس مردم و کابینه ۷۰ میلیونی را به واقع درک کردند.
اما امروز شاهد آن هستیم که خطرات بسیاری گفتمان سوم تیر را تهدید می‌کند.
از سوی خطر بازگشت ارتجاع جدی است تا به جای حرکت رو به جلو شاهد زنده شدن و جان گرفتن دوباره ارتجاع باشیم.
همچنین خطر بازگشت گفتمان لیبرالی در سایه تشتت سوم‌تری ها به جد حس می‌شود تا آنانی که در فتنه ۸۸ نقش ایفا می‌کردند بر صندلی قدرت تکیه زنند.
در این بین خطر فعالیت‌های نیروهای تکنو کرات که سال‌ها است برای کرسی ریاست جمهوری خیز برداشته‌اند نیز به شدت حس می‌شود.
اما شاید خطر اصلی موجی از به اصطلاح اصول‌گرایانی هستند که نه تنها توانایی را برای اداره جامعه ندارند و با تکیه بر لابی های مختلف پیشاپیش نوید دهنده رکود و تاکید بر ناکارآمدی تفکر مکتبی هستند تا در سایه آن بزرگ‌ترین ضربه به انقلاب اسلامی وارد شود.

در این بین هر چه می‌گردیم به شما می‌رسیم مردی انقلابی و مکتبی که آرمان گرا و اصیل است.
استادی توانا و قدر که می‌تواند گره های کور را با درایت حقوقی خود بگشاید و مسیر آبادانی مهین را همراه با مردانی از جنس احمدی نژاد ادامه دهد.
آقای دکتر شجاعت،تجربه، اخلاق اسلامی، ساده زیستی، دوری از تجمل، مردمی بودن، بصیرت، نقد منطقی و بدون بغض رجال سیاسی و فضای موجود و بسیاری از خصلت‌های نیکوی دیگر شما برای امضا کنندگان زیر به نمایندگی از خیل عظیمی از مشتاقان حضورتان اثبات شده است و می تواند نا امیدی بسیاری را تبدیل به امید کند.
جناب آقای دکتر الهام؛
اینک که فتنه ای بزرگ دامن نیروهای ارزشی و انقلابی را گرفته است و فضای بی اخلاقی و جنگ قدرت را شاهدیم ، حضور جنابعالی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به عنوان کاندیدا می‌تواند “الهام بخش وحدت فراگیر” در بین نیروهای حامی گفتمان عدالت و معنویت باشد و این مهم از نظر ما برای شما امری تکلیف گونه است.

یک یقین داریم که هیچ تمایلی به کاندیداتوری در انتخابات آتی را ندارید و از این فضا گریزان هستید، اما عدم حضور شما منجر به شکاف و از هم گسستگی در بین نیروهای مؤمن و عدالت‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آینده می‌باشد و بسیاری را آزرده خاطر و بلکه نا امید خواهد کرد.
تخریب‌های که از سوی اصول‌گرایان لیبرال، ساکتین فتنه و تکفیری‌ها و… بر علیه جنابعالی روز به روز بیشتر می‌شود، حاکی از ترس این جریانات منحرف از عدالت‌خواهی از حضور مردی است که بر مبنی استوار ارمان های خود با هیچ کس مماشت نمی‌کند. همه موارد فوق و بسیاری از ناگفته های دیگر دلیل محکمی است بر این موضوع که حضور شما در انتخابات آتی ریاست جمهوری معادلات امروز سپهر سیاست ایران را بر هم خواهد ریخت و می‌تواند در سردی زمستان بهاری نو را نوید دهد.
باشد که امیدمان را نا امید نکنید و به میدان جهاد بیایید
**جمعی از دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و فعالین فضای مجازی حامی گفتمان انقلاب اسلامی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ فروردين ۹۲ ، ۰۳:۰۹

هنوز چندی نگذشته بود که اکبر رفسنجانی بحث شورای فقاهتی را مطرح کرده و پاسخ هایی را نیز شنیده بود اما اخیرا دوباره آن را در مصاحبه ای به زبان رانده و گفته است «تخصصی شدن اجتهاد، تخصصی شدن تقلید در بعضی از مسایل، شورای فقهی برای مسایل عمده مدیریتی کشور و همراهی علمای اهل سنت و شیعه در دانشگاه‌ها میزگردها اجلاس‌ها و همایش‌ها از ضروریات زمانه است.» این در حالی است که وی پیش از این نیز گفته بود که اگر فقه تخصصی را بپذیریم باید تقلید تخصصی را هم بپذیریم و این‌گونه لازم نیست کسی در همه امور از یک نفر تقلید کند. همچنین بیان داشت اگر به عقل و خواست قرآن در اجتهاد توجه شود، به تخصص در رشته‌های مختلف فقهی بها داده شود، بحث‌های فقه مقارن را جدی بگیریم، تقلید را تخصصی کنیم، “شورای فقهی” حداقل برای مسائل عمده‌ مدیریت کشور تشکیل شود و علمای اهل تسنن و تشیع در دانشگاه‌ها با هم همراهی کنند، آنگاه می‌توان به وحدت جهان اسلام امید داشت و برای اداره جهان به ظرفیت اسلام اتکا کرد.
از جمله دلایلی که موافقان این نظر بیان می کردند می توان به مواردی چون مخالفت های مکرر شورای نگهبان با مصوبات مجلس تحت عنوان «مخالفت با شرع» و اصرار مجلس و رفتن مصوبه به «مجمع تشخیص مصلحت» و تایید آن مصوبات از سوی مجمع را نام برد که باعث می شد اتهام «اقدام بر خلاف شرع» متوجه مجمع تشخیص مصلحت نظام شود. همچنین تعارض هایی که گاه بین مصوبات نهادهای حکومتی (مجلس، دولت، قوه قضاییه، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت) با فتاوای فقهی گوناگون فقها پیدا می شود نیز یکی دیگر از این استدلال ها بود. در این میان نکته ای که همواره مورد توجه طرفداران نظریه شورای فقاهتی بوده، بحث حرکت از فردگرایی به سمت جمع گرایی است. از این منظر لازمه این امر، روآوردن به کارهای «جمعی» است و هرچه این مجامع علمی، گسترده تر باشد، طبیعتا «ضریب اطمینان علمی» بیشتر خواهد شد.
همچنین مخالفان نیز با اشاره به این نظر، فقاهت هاشمی را محل تامل دانسته و بیان می کنند که سخنان وی در راستای تخفیف و تزلزل جایگاه ولی فقیه است.
در این میان جبهه پایداری وجود شورای فقاهتی در این جبهه را از ابتدا پیش بینی شده دانسته و یکی از اعضای این جبهه با تأکید بر تجربه گذشته احزاب و انحرافاتی که داشته‌اند، انحرافات برخی از احزاب به خاطر عدم وجود یک ناظر قوی بر تصمیم‌گیری‌های آنها را علت تشکیل این شورا بیان کرده است.این عضو جبهه پایداری در ادامه گفته است «شورای فقاهتی مرکز ثقل جبهه پایداری است و محوریت اساسنامه جبهه پایداری را این شورا تشکیل می‌دهد. همچنین انحلال، رد و تأیید مصوبات در شورای مرکزی جبهه پایداری باید تحت نظر شورای فقاهتی باشد و خط مشی کل جبهه نیز باید همواره به تصویب این شورا برسد.» همچنین سخنگوی این جبهه در خصوص شورای فقاهتی جبهه پایداری، گفته است: اصل در جبهه پایداری این است که شورای فقاهتی پیش برنده تصمیمات جبهه باشد و همه تصمیمات با نظارت آنها انجام شود تا انحرافات در جبهه وجود نداشته باشد.

 اما با این حال با تامل در موضوع شورای فقهی ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که آیا کشوری که فقیهی جامع الشرایط و سرآمد فقهای عصر، زمام امور آن را در دست دارد، از شورای فقهی و نظایر آن بی نیاز نیست؟
طرح کنندگان این موضوع تنها در پی آنند که از نمد این شورا برای خود کلاهی ببافند،به عنوان نمونه هاشمی رفسجانی در آخرین اظهار نظر خود در مورد این شورا تأکید کرده که پرداختن به مسایل عمده مدیریتی کشور از وظایف این شوراست که به نظر می رسد با طرح فقه تخصصی، سیاست را باید به این «فقیه سیاسی» سپرد تا مسائل کشور و جهان را حل کند. همچنین اعضای جبهه پایداری با حضور شورای فقاهتی در کنار شورای مرکزی این جبهه، تمامی مصوبات و سخنان خود را غیر قابل خدشه دانسته و نامزد نهایی اعلام شده از سوی این جبهه را فردی اصلح و مورد تایید می دانند تا بدین سبب بتوانند به هدف خود دست یابند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ فروردين ۹۲ ، ۰۳:۰۱

تحریم‌هایی که آمریکا و اروپا برای تحت فشار قرار دادن کشورمان و ممانعت از دسترسی ایران به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای وضع کرده، نه‌تنها نتیجه‌ای را عاید این کشورها نکرده است بلکه به گواه محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان، غرب با آتشی بازی ‌می‌کند که در نهایت خود در آن خواهد سوخت. تجربه تحریم‌های بین‌المللی نشان داده درحالی که وضع‌کنندگان آنها، حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را بهانه اصلی عمل خود قرار داده‌اند، بازتاب اقدامات آنها چیزی جز به چالش کشاندن صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی نبوده است.درمورد ایران این تحریم‌ها که فراتر از تحریم‌های شورای امنیت وضع شده‌اند، تحریم‌هایی هستند که بیشتر کاربردی روانی داشته و برای ایجاد فضای منفی در عرصه داخلی ایران به‌کار گرفته می‌شوند.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۱ فروردين ۹۲ ، ۰۱:۴۶

 همانطورکه که میدانید هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران یکی از مهمترین بخش‌ها و نمایان‌ترین بخش طرح تحول اقتصادی است که به تغییر فرآیند دادن یارانه‌ها می‌انجامد که جلوگیری از افزایش بی‌رویه مصرف سوخت و مقابله با تحریم های غرب،رسیدگی به مستضعفین و از بین بردن فاصله طبقاتی را می شود از مهمترین اهداف این طرح برشمرد.

28ماه از آغاز فاز اول بزرگترین جراحی اقتصاد کشور می گذرد و در حالی که بنا بود طی پنج سال اجرای این قانون به پایان برسد اما اجرای فاز دوم آن علیرغم تاکیدات دولت،توسط مجلس مسکوت مانده است.

قبل از آن که به ضرورت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها پرداخته شود بهتر است نگاهی کوتاه به اثرات و دستاوردهای اجرای فاز اول آن داشته باشیم.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ فروردين ۹۲ ، ۰۲:۵۶

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۶ فروردين ۹۲ ، ۰۳:۵۵


آزادی اندیشه در قالب امر به تفکر،تعقل،تدبر و مانند آن در بیش از 300 آیه از آیات قرآن کریم مطرح شده است و مهم آنکه ذات مقدس الهی نزول قرآن را برای هدف تعقل و تدبر معرفی می نماید.

پس بشارت ده به آن بندگان من که به سخن گوش فرا می دهند و بهترین آن را پیروی می کنند.اینانند که خدایشان آن ها را هدایت نمود و اینانند همان خردمندان.(زمر،آیه 17و18)

این آیه که مردم را به شنیدن سخنان و متابعت از احسن آن ها دعوت می کند،در حقیقت از موقعیت سخن ها و فرصت گفت وگو و تبادل افکار و امکان طرح نظریات موافق و مخالف سخن خبر می دهد زیرا در صورتی متابعت احسن میسر است که چندین راه و کلام وجود داشته باشد و استماع همه آن ها به وقوع بپیوندد.

دانشجو در مقام یک روشنفکر شمرده می شود و از محصلین و روشنفکران جامعه توقع نمی رود که ابزار دست کسان دیگر باشند.اینها باید خود فاعل کارشان باشند.اگرچه بعضی ها هستند که با کارهای سیاسی در مکان های علمی و فرهنگی چون دانشگاه ها مخالفت می ورزند اما اشتباه نکنند که دانشگاه جای انسان سازی است و انسان موجود اجتماعی و سیاسی است.دانشگاه باید انسان های سیاسی بسازد.

پریکلس شخصیت معروف یونان باستان می گوید:بهترین شهروند کسی است که به حیات سیاسی علاقمند است و آن هایی که به حیات سیاسی علاقمند نیستند،شهروندان بی کفایت هستند.

آزادی ابزار و شرایطی است که برای رشد و اصلاح لازم است.واقعا انسان ها باید بتوانند در یک فضای آزاد فکر کنند.آزادی بیان تابعی از آزادی فکر است و وقتی آزادی فکر بود بطور طبیعی آزادی بیان هم هست.عمده آزادی فکر است که انسان ها بتوانند آزاد بیندیشند،در غیر فضای آزاد فکری امکان رشد وجود ندارد.برای فکر،برای علم،برای میدان های عظیم پیشرفت بشری اصلا جایی وجود نخواهد داشت.آزادی را نباید بد معنا کرد.آزادی یکی از بزرگترین نعمت های الهی است که یکی از شعبش آزاد اندیشی است.بدون آزاد اندیشی،این رشد اجتماعی،علمی،فکری و فلسفی امکان ندارد.

جوان باید روی مسایل فکر کند و در خود دانایی بوجود بیاورد.دانایی فقط علم آموختن نیست،دانایی به اندیشمندی هم ارتباط پیدا می کند اما نه متعصبانه و لجوجانه و تحریک شده بوسیله جریانات سیاسی و احزاب سیاسی که فقط به فکر آینده کوتاه مدت و مقاصد خودشان هستند و برای انتخابات و امثال آن از جوانان استفاده می کنند.

اگر در کرسی های آزاد اندیشی بحث های مهم تخصصی در زمینه های سیاسی،در زمینه های اجتماعی،در زمینه های گوناگون حتی فکری و مذهبی در محیط های سالمی بین صاحبان توان و قدرت بحث مطرح بشود،مطمئنا ضایعاتی که از کشاندن این بحث ها به محیط های عمومی و اجتماعی ممکن است پیش بیاید دیگر پیش نخواهد آمد.وقتی که با عامه مردم افراد مواجه می شوند همه نمی توانند خودشان را حفظ کنند.مواجهه با عامه مردم ،انسان ها را دچار انحراف ها و انحطاط ها و لغزش های زیادی می کند.خیلی از افرادی که می بینید در مواجهه با عامه مردم یک حرفی می زنند،یک چیزی می گویند در اعماق دلشان ای بسا که خیلی اعتقادی هم ندارند و جوگیر می شوند.اگر در محیط های خاص،محیط های آزاداندیشی و آزاد فکری این مسائل مطرح بشود،مسائل تخصصی،مسائل فکری،مسائل چالش برانگیز مطمئنا ضایعات کمتر پیش خواهد آمد.

چند نفر دانشجو بروند حرفشان را بزنند،حرف همدیگر را نقد کنند،با همدیگر مجادله کنند،حق آنجا خودش را نمایان خواهد کرد.حق اینجوری نمایان نمی شود که کسی یک انتقادی را پرتاب کند،اینجوری که حق درست فهمیده نمی شود.

هدف کرسی تربیت کادری است که اهل تحلیل و بیان باشد و باید فضایی ایجاد شود که کسی که حرفی برای مطرح کردن دارد احساس نکند فضایی برای طرح آن وجود ندارد.کرسی آزاداندیشی برای ایجاد زمینه بهتر برای توسعه فرهنگ گفت و گو،تعامل و تضارب افکار و رواج درست ارائه نظر و نقد پیرامون آن در جامعه بویژه در مجامع علمی می باشد.این کرسی ها باید عوام بودن دانشگاه ها را برطرف کند.در کرسی های آزاد فکری که لزوما تخصصی نیست همین که دانشجو ملزم می شود در فضایی عقلانی برای ادعاهای خود استدلال بیاورد تولید فکر صورت می گیرد و دیگر سخت اتفاق می افتد که دانشجویی بدون اینکه پشتوانه های یک تفکر را بشناسد به پیروی ناخودآگاه یا طرفداری از آن برخیزد.

این کرسی ها عمدتا بصورت کرسی های نظریه پردازی،کرسی های پاسخ به سوالات و شبهات و کرسی های نقد و مناظره تشکیل می شود و از مهمترین مشکلات در مورد برگزاری کرسی ابهام در موضوعات است که می شود در 4 حوزه بحث های معرفتی،بینات جمهوری اسلامی مثل عدالت و آزادی،بحث ها و جریان های فکری و سیاسی و موضوعات علمی آن را برگزار کرد. و قرار نیست در همه این موارد کرسی برگزار شود اما باید جامعیت داشته باشیم چون هر موضوع برای تیپی از آدم ها جذابیت دارد که محدودیت در چند عرصه مخاطبین کرسی ها را محدود می کند.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۶ فروردين ۹۲ ، ۰۳:۴۴